• 021-44299674
  • تهران, ستارخان, خیابان سازمان آب, پلاک 252 واحد 5
  • شنبه تا پنج شنبه: 8صبح - 16:30عصر

جریان نقدی

جریان نقدی

جریان نقدی چیست و چرا برای هر کسب و کار حیاتی است ؟

جریان های نقدی به جریان های ورودی و خروجی وجه نقد ناشی از فعالیت های کسب و کار اشاره دارد که به شکل سود یا زیان دیده می شود . هنگام خرید دارایی های عملیاتی ، جریان های خروجی رخ می دهد و زمانی که دارایی ها فروخته می شوند ، جریان های نقدی ورودی بوحود می آیند . مدیریت جریان نقدی به کسب و کار و سازمان این اجاره را می دهد تا گسترش و رشد کند و درآمد و فروش را افزایش دهد .
اگر یک شرکت دارای جریان نقدی مثبت باشد ، جریان نقدی ورودی آن بیشتر از جریان نقدی خروجی است . جریان نقدی منفی نشان می دهد که شرکت با کمبود نقدینگی به دلیل خروج بیشتر وجوه نقد مواجه است . حفظ یک جریان نقدی سالم معمولا با موفقیت مالی کسب و کار مرتبط است . با این حال ، همه شرکت ها به توانایی های خوب مدیریت پول نقد و ابزارهای مربوط به آن نیاز دارند .

چگونه می توان جریان نقدی را با استفاده از روش مستقیم پیگیری کرد ؟

روش مستقیم صورت جریان وجوه نقد ، تمام دریافت های نقدی حاصل از عملیات سازمان را جمع می کند و تمام جریان های نقدی خروجی از فعالیت ها را برای محاسبه سود خالص کم می کند.
در حوزه فعالیت های عملیاتی صورت جریان نقدی ، روش مستقیم شامل موارد زیر است :

رسید های نقدی عملیاتی ( مانند پرداخت های مشتریان )
پرداخت های نقدی ( مانند پرداخت به کارکنان ، تامین کنندگان و … )

چگونه می توان جریان نقدی را با استفاده از روش غیر مستقیم پیگیری کرد ؟

در روش غیرمستقیم ، صورت جریان وجوه نقد با سود خالص شروع می شود و سپس اقلام درآمدی و هزینه غیر نقدی را اضافه یا کم می کند.

جریان نقدی

اکثر کسب و کارها حساب های خود را بر اساس تعهدی نگه می دارند ، بدین معنی که درآمد جدید باید زمانی که به دست می آید به جای پرداخت ، ثبت گردد . صورت جریان وجوه نقد این رویداد های مالی را مجددا گردآوری می کند تا نحوه حرکت پول را به جای شناسایی درآمد با هزینه ها ثبت کند.

جریان نقدی با استفاده از رویکرد غیر مستقیم با محاسبه ارزش سود خالص پس از دوره گزارش محاسبه می شود . سپس عدد سود خالص بر اساس ارقام ترازنامه تعدیل می شود و تاثیر حرکت های غیر نقدی از صورت سود و زیان حذف می شوند.

نرم افزار جریان نقدی ( برنامه حسابداری ) تجاری چیست ؟

این نرم افزارها برای پیش بینی حرکت نقدینگی در داخل شرکت در طول زمان استفاده می شود .
یک نرم افزار جریان نقدی ( برنامه حسابداری ) می تواند آماده سازی و تطبیق وضعیت نقدی روزانه سازمان را خودکار ( اتوماسیون ) کند . کاربران نیز می توانند با ترکیب موجودی های بانکی و تراکنش ها و جریان های نقدی پیش بینی شده ، موقعیت نقدی خود را در هر زمان مشاهده کنند . مدیران مالی و خزانه داران سازمان نیز می توانند ضمن کنترل حساب های بانکی ، با اطمینان از صحیح بودن فعالیت ، مدیریت عملیات بانکی و مالی داخلی را بهتر انجام بدهند و دید بهینه ای نسبت به وجوه نقد و نقدینگی سازمان داشته باشند .

یک شرکت برای پرداخت سرمایه گذاران ، فروشندگان و کارکنان خود و انجام مسئولیت های مالی خود به پول نقد کافی نیاز دارد . البته که برخی از شرکت های بزرگ بر این باورند که پیش بینی جریان های نقدی تنها برای مشاغلی که در تنگنای مالی هستند مفید است که اغلب همین ناآگاهی منجر به مدیریت ضعیف جریان نقدی ، برنامه ریزی ذخیره نقدی و فرصت های سرمایه گذاری از دست رفته می شود .

دلایل مشکلات جریان نقدینگی چیست ؟

برخی از دلایلی که شرکت های بزرگ با این مواجه هستند به شرح زیر است :

ناتوانی در ردیابی جریان های نقدی و مسائل مربوط به آن :
به دلیل غیرقابل پیش بینی بودن ، همه گیری بر توانایی شرکت ها برای پیش بینی جریان های نقدی خود تاثیر گذاشت. حاشیه سود کم ، صورت حساب و جمع آوری پرداخت ها را به چالش می کشد و سرمایه گذاری بیش از در موجودی با ظرفیت می تواند باعث نگرانی های مربوط به آن شود . پیامدهای مختلف ردیابی ضعیف جریان های نقدی عبارتند از :

استفاده نادرست از منابع نقدی سازمان ( پول نقد بیکار ) ، کنترل ریسک ناکارآمد به دلیل تصمیمات ضعیف ، عدم شناسایی مازاد نقدی ، عملیات ناکارآمد به دلیل خرید های نامناسب ، سطوح بسیار بالای برداشت یا استقراض

تنوع فصلی : تجزیه و تحلیل تغییرات فصلی دشوار است زیرا هر کسب و کار دارای دوره های اوج و فروش پایین است . اگر پیش بینی جریان نقدی شامل موارد فصلی نباشد ، عواقبی مانند موارد زیر را در پی خواهد داشت :

کمبود نقدینگی در هنگام فروش ، افزایش هزینه های وام و بدهی ، کاهش قیمت دارایی ها ، مدیریت ضعیف و وصول مطالبات ، جریمه یا ورشکستگی

جریان نقدی

تاخیر در پرداخت های مکرر : خریداران می توانند بابت خدمات دریافتی در برخی شرکت ها پرداختی های خود را دیرتر انجام بدهند . بخشی از پول برای برآوردن تعهدات و مزایای مشتریان به تاخیر می افتد که شرکت ها اغلب به دلیل تاخیر در پردازش پرداخت و عدم دسترسی به داده های بلادرنگ ، با  ضرر هنگفتی در جریان نقدی مواجه می شوند . تاخیر در پرداخت ها تاثیر منفی بر جریان نقدی شرکت و سازمان دارد زیرا بیشتر هزینه ها باید از قبل پرداخت شوند و پرداخت های جزئی به آن آسیب می رساند.
تاخیر در پرداخت و پردازش کند برای روش های پرداخت سنتی مانند پول نقد و چک ، وضعیت منفی جریان نقدی را بدتر می کنند.

مدیریت ناکارآمد پول نقد : بسیاری از شرکت ها به دلیل عدم مشاهده و پیش بینی دقیق نقدینگی نمی توانند به طور مدام وجوه اضافی را نظارت و مدیریت کنند . کسب و کارهای کوچک و بزرگ هر دو با مشکلات نقدینگی روبرو هستند مانند :

فرآیند های زمان بر ، مستعد خطای انسانی و اشتباهات محاسباتی هستند.
تسویه حساب یا معاملات در چند ارز
تسویه حساب های بانکی نادرست یا نابهنگام

حاشیه سود کم : یکی از رایج ترین علل مشکلات جریان نقدی ، حاشیه سود کم است . در حالی که جریان نقدی و سود متفاوت است ، سود خالص شرکت به طور مستقیم بر آن تاثیر می گذارد . اکثر شرکت هایی که به طور مداوم پول از دست می دهند در نهایت ورشکستگی را تجربه می کنند.
زمانی این اتفاق می افتند که یک شرکت پول زیادی را برای دارایی های ثابت خرج می کند.

ذخایر نقدی ناکافی : اکثر شرکت ها فاقد ذخایر نقدی کافی هستند. در نتیجه برای شرایط اضطراری و حوادث غیر مترقبه آمادگی ندارند . بنابراین برای اطمینان از نقدینگی و جلوگیری از جریان نقدی منفی ، همیشه باید پول نقد برای تامین مالی فوری وجود داشته باشد . هنگامی که سازمان دارای جریان نقدی منفی است باید بدهی های خود ا با استفاده از منابع جایگزین ، مانند ذخایر نقدی پرداخت کند .

مزایای نرم افزار جریان نقدی ( برنامه حسابداری ) برای خزانه شرکت چیست ؟

در دسترسی بودن داده های دقیق : خزانه داران می توانند پیش از آنکه ریسک ها را برای سازمان انجام بدهند ، با مشاهده اطلاعات در زمان مورد نظر و دقت در پیش بینی جریان نقدی ، می توانند آن ها را به طور موثر بررسی و شناسایی کنند . ابزار خودکار جریان نقدی گزارش هایی با کیفیت بالا را در زمان واقعی ، با دیدگاهی عمیق تولید می کند و مدیران مالی می توانند به سرعت گزارش هایی در مورد جریان های نقدی ، موجودی های بانکی و نیازمندی های تامین مالی با کاهش زمان تحویل ، دریافت نمایند . گزارش ها همچنین برای ذینفعان خارجی ، هیئت مدیره و سرمایه گذاران برای جلب اعتماد آنها دقیق می باشد .

جریان نقدی

کاهش خطای ورود و محاسبه دستی :

ورود دستی داده ها زمان بر و مستعد خطای انسانی است و کسب وکارها می توانند با خودکار سازی و جمع آوری داده ها و کاهش زمان صرف شده برای کارهای تکراری ، منابع را در جایی که بیشتر مورد نیاز هست ، تخصیص دهند . خودکار سازی کارهای دستی و وقت گیر ، مسئولیت های کاری را در نیروهای حسابداری کاهش می دهد ، در نتیجه کمک می کند تا حسابداران و خزانه داران بتوانند بر روی کارکرد های با ارزش از جمله مدیریت وجوه نقد ، مدیریت ریسک . تصمیم گیری های استراتژیک برای رسیدن به اهداف سازمان متمرکز گردند .

سیستم مدیریت پول نقد ردیابی و گزارش جریان های نقدی سازمان : به نظارت ب جریان های نقدی بین چندین دفتر شرکت ، از جمله دفاتر خارجی و چندین حساب بانکی کمک می کند.

موقعیت یابی وجه نقد و تطبیق خودکار داده های بانکی برای تطبیق خودکار : خزانه داران سازمانی می توانند از تلورانس های تعریف شده توسط کاربر ، الگوریتم های تطبیق و ایجاد تراکنش های نقدی خودکار استفاده کنند . گزینه های تطبیق دستی می تواند استثناها را به سرعت شناسایی و حل کند .

نرم افزار جریان نقدی ( برنامه حسابداری ) خودکار از یادگیری ماشین برای افزایش دقت پیش بینی با مقایسه نتایج قبلی و اخیر ، یافتن نقض ها و بهبود مستمر استفاده  می کند . خزانه دارها می توانند به طور فعال خطرات را قبل از اینکه به شرکت زیان برسانند شناسایی و کاهش دهند . با مشاهده داده ها در هر زمان و دقت در پیش بینی جریان نقدی راه حل های خزانه داری جهانی می توانند به شرکت ها در کسب دانش مدیریت ریسک ، مدیریت فرآیند پرداخت و تصمیم گیری ها کمک بزرگی کنند .