• 021-44299674
  • تهران, ستارخان, خیابان سازمان آب, پلاک 252 واحد 5
  • شنبه تا پنج شنبه: 8صبح - 16:30عصر

اتوماسیون حسابرسی با هوش مصنوعی

اتوماسیون حسابرسی با هوش مصنوعی

اتوماسیون حسابرسی با هوش مصنوعی : در سال های اخیر چشم انداز رشته حسابداری با هوشمند سازی برنامه حسابداری و برنامه های حسابرسی دستخوش دگرگونی عمیقی شده است که ناشی از عدم ورود دستی داده ها ، مسیرهای کاغذی و کارهای تکراری خسته کننده و طاقت فرسا می باشد . در این عصر جدید ، فناوری در مرکز قرار می گیرد و موجی از کارایی و دقت را در حرفه حسابداری وجود می آورد که در قلب این تکامل ، ظهور اتوماسیون حسابرسی قرار گرفته است .

به طور سنتی ، فرآیند حسابرسی ، یکی از اجزای حیاتی گزارشگری مالی ، یک تلاش دستی و زمان ‌بر بوده و به شدت به قضاوت و تخصص حسابرس متکی می باشد . با این حال ، فناوری با معرفی ابزارهایی مانند هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) این چشم انداز را تغییر می دهد و وعده افزایش سرعت ، دقت و دامنه فعالیت های حسابرسی را می دهد . ادغام هوش مصنوعی و یادگیری ماشین نشان دهنده یک تغییر عمیق در روش های حسابرسی می باشد . این فناوری‌ های پیشرفته دارای پتانسیل افزایش کارایی حسابرسی ، ارائه دیدگاه ها و پیش بینی های دقیق در مورد عملیات تجاری و ارتقای کیفیت کلی گزارشگری مالی می باشند .

اتوماسیون حسابرسی چیست؟

اتوماسیون حسابرسی از فناوری هایی مانند هوش مصنوعی ، راه حل های ابری و تجزیه و تحلیل داده ها برای خودکارسازی مراحل حسابرسی ، از جمله جمع آوری داده ها ، تجزیه و تحلیل و گزارش مالی استفاده می کند . این کار با بهینه ‌سازی وظایفی مانند ورود داده‌ ها و پردازش اسناد ، کاهش زمان و تلاش در جریان‌ های کاری حسابرسی ، کارایی، دقت و پیش بینی های مالی را افزایش می ‌دهد .

 انواع اتوماسیون حسابرسی :

اتوماسیون حسابرسی شامل فناوری های متنوعی است که فرآیند حسابرسی را ساده می کند . با استفاده از فناوری‌ های مختلف ، سازمان ‌ها می‌ توانند فرآیندهای مختلف از ارزیابی ریسک ، برنامه ‌ریزی ، کار میدانی ، گزارش‌ دهی گرفته تا نظارت مستمر و ممیزی را خودکار سازند . انواع مختلف اتوماسیون حسابرسی عبارتند از :

ابزارهای مدیریت و برنامه ریزی حسابرسی :

نرم افزار حسابداری و نرم افزار برنامه ریزی حسابرسی و ابزارهای اتوماسیون گردش کار نقش اساسی در بهینه سازی عملیات حسابرسی ، بهبود مدیریت منابع و تسهیل فرآیندهای حسابرسی یکپارچه ایفا می کنند . این ابزارها با قابلیت های خود به برنامه ریزی کارآمد، زمان بندی و اجرای موفقیت آمیز وظایف حسابرسی کمک می کنند.

با خودکار سازی جنبه ‌های کلیدی گردش کار ، این نرم افزارهای حسابداری و حسابرسی نه تنها در زمان صرفه ‌جویی می ‌کنند ، بلکه یک رویکرد ساختار یافته و سازمان ‌یافته برای حسابرسی را بوچود می آورند و در نهایت اثربخشی کلی مدیریت حسابرسی را بهبود می‌ بخشند .

اتوماسیون حسابرسی با برنامه حسابداری و هوش مصنوعی

اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA) برای افزایش بهره وری سازمان :

نرم افزار حسابداری و نرم افزار حسابرسی با اتوماسیون فرآیند رباتیک از ربات ‌های خودکار برای ساده‌ سازی و مکانیزه کردن وظایف معمول و تکراری و طاقت فرسای فرآیند حسابرسی استفاده می ‌کند . این ربات ‌ها در اجرای روش ‌های تست خودکار ، اطمینان از اعتبارسنجی کنترل ‌ها و فرآیندها مهارت دارند . علاوه بر این ، اتوماسیون فرآیند رباتیک ، کارکرد خود را به اتوماسیون وظایف نیز گسترش می دهد ، حسابرسان را از فعالیت های پیش پا افتاده رها می کند و آنها را قادر می سازد تا بر جنبه های استراتژیک و تحلیلی حسابرسی برای پیشبرد اهداف سازمان متمرکز گردند ، در نتیجه کارایی و اثربخشی کلی در حوزه حسابرسی را افزایش می دهند .

راه حل های مبتنی بر ابر برای دسترسی های آنی و لحظه ای :

نرم افزار حسابداری و حسابداری و ابزارهای حسابرسی مبتنی بر ابر ، ( ساخته شده بر روی پلتفرم های ابری پیشرفته ) ، دسترسی له اطلاعات مالی سازمان را میسر می سازند ، همکاری بین تیم مالی را تقویت می  . با استفاده از فناوری ابری، نرم افزارهای حسابداری و نرم افزار های حسابرسی چالش‌ های کنترل و دسترسی را حذف می ‌کنند و تضمین می دهند که حسابرسان با به‌روز ترین اطلاعات به‌طور یکپارچه کار فعالیت می کنند .

انعطاف‌ پذیری ارائه شده در این روش امکان تلاش ‌های مشارکت همزمان ، ایجاد یک محیط حسابرسی پویا و کارآمد را فراهم می سازد که بدون زحمت با نیازهای در حال تحول شیوه ‌های حسابرسی مدرن سازگار می گردد .

مدیریت اسناد برای افزایش دقت :

بازیابی و ذخیره سازی اسناد ، همراه با سیستم های کنترل نسخه قوی ، نقش مهمی در حفظ یکپارچگی اسناد حسابرسی ایفا می سازد . این اجزا در مجموع سازماندهی دقیق ، دسترسی و دقت را در سراسر فرآیند حسابرسی تضمین می کنند.

این سیستم ها با ارائه یک چارچوب ساختار یافته و ایمن برای ذخیره و بازیابی اسناد ، کارایی کلی حسابرسان را افزایش می دهند و آنها را قادر می سازند تا به طور یکپارچه فعالیت کنند و در نتیجه دقت و قابلیت اطمینان در گردش کار حسابرسی را تقویت کنند .

اتوماسیون حسابرسی با برنامه حسابداری و هوش مصنوعی

استخراج و تجزیه و تحلیل داده ها برای افزایش کیفیت حسابرسی :

ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها به حسابرسان در تجزیه و تحلیل سریع مجموعه داده های گسترده ، تشخیص الگوها و تشخیص ناهنجاری ها کمک می کند . علاوه بر این ، ابزارهای استخراج داده استخراج داده ‌های مربوطه را از منابع مختلف ، از جمله سیستم‌های مدیریت داخلی سازمان  و پایگاه‌ های داده ، خودکار می‌کنند و تجزیه و تحلیل بعدی را تسهیل می سازند .

استفاده از تجزیه و تحلیل داده ها به حسابرسان اجازه می دهد تا با آزمایش کل مجموعه داده ها به جای تکیه بر تعدادی از آن ها به عنوان نمونه دیدگاه ها و پیش بینی های مالی را دقیق تر  انجام دهند . علاوه بر این ، با شناسایی دقیق ناهنجاری ‌ها در داده ‌ها به ارزیابی ریسک های سازمان کمک می‌ کند و شواهد حسابرسی را از طریق تجزیه و تحلیل کامل سیستم ‌های دفتر کل سازمان ارائه می کند . ترکیب این ابزارها فرصت ارزشمندی را برای حسابرسان برای افزایش درک خود از واحدهای مورد حسابرسی فراهم می سازد .

تجزیه و تحلیل پیش بینی برای مدیریت ریسک

تجزیه و تحلیل پیش بینی کننده  ، یک جنبه محوری از حسابرسی ، مدل ها و الگوریتم های آماری را برای پیش بینی روندهای آینده و مشخص کردن خطرات احتمالی به کار می گیرد که به طور خاص برای ارزیابی ریسک در حسابرسی طراحی شده است و شامل تجزیه و تحلیل مجموعه داده های گسترده می باشد . این امر حسابرسان را قادر می سازد تا به طور جامع ، کل مجموعه داده ها را آزمایش کنند ، ناهنجاری ها را شناسایی کرده و شواهد کاملی را از طریق تجزیه و تحلیل عمیق سیستم های دفتر کل سازمان ارائه دهند .

توصیه می شود در این خصوص از مقاله ” دفتر کل حسابداری ” از طریق کلیک بر روی ( اینجا ) بازدید بفرمایید .

استفاده از تجزیه و تحلیل پیش ‌بینی ‌کننده ، حسابرسان را قادر می‌ سازد تا به طور فعال ریسک ‌ها را مدیریت کنند و دیدگاه های ارزشمندی را که برای تصمیم ‌گیری آگاهانه در فرآیند حسابرسی ضروری می باشد به دست آورند .

هوش مصنوعی (AI) برای برنامه ریزی حسابرسی :

هوش مصنوعی  (AI)، هنگامی که با یادگیری ماشین (ML) همراه شود ، چشم انداز حسابرسی را به طور قابل توجهی ارتقا می بخشد . هوش مصنوعی در شناسایی الگوهای پیچیده ، روندهای متمایز و مشخص کردن خطرات احتمالی در مجموعه داده های حسابرسی برتری دارد . این ادغام نقشی اساسی در افزایش کارایی و اثربخشی کلی فرآیند حسابرسی ایفا می کند.

قابلیت‌های تحلیلی هوش مصنوعی حسابرسان را قادر می‌سازد تا دیدگاه مالی عمیق‌ تری داشته باشند . علاوه بر این ، مدیریت ریسک فعال و تصمیم‌ گیری استراتژیک را تسهیل می بخشد و در نتیجه کیفیت و دقت حسابرسی را ارتقا می دهد .

یادگیری ماشین (ML) برای مدیریت ناهنجاری های مالی :

الگوریتم ‌های یادگیری ماشین (ML) که در حرفه حسابرسی ادغام شده ‌اند ، در تشخیص الگوی مالی برتری دارند ، روندها و الگو ها را در داده ‌ها برای ارزیابی جامع ریسک های مالی آشکار می سازند . فراتر از مدیریت ریسک، یادگیری ماشین با تجزیه و تحلیل مستقل داده های تراکنش ، نقشی اساسی در کشف تقلب ایفا می کند.

علاوه بر این قابلیت ‌های پیچیده یادگیری ماشین و هوش مصنوعی در برنامه حسابداری و برنامه حسابرسی ، حسابرسان را قادر می ‌سازد تا در میان مجموعه داده‌ های مالی گسترده فعالیت کنند و بی ‌نظمی ‌های احتمالی را آشکار سازند . این کاربرد دوگانه یادگیری ماشین در شناسایی الگو و کشف تقلب ، دقت و کارایی حسابرسی را افزایش می ‌دهد و رویکردی فعال برای شناسایی و کاهش ریسک را تقویت می ‌کند .

ابزارهای حسابرسی و نظارت مستمر

برنامه حسابداری و برنامه حسابرسی مستمر و سیستم‌ های نظارت خودکار ، چشم‌انداز حسابرسی را با امکان نظارت آنی و لحظه ای تراکنش ها و داده های مالی متحول کرده اند . این رویکرد فعال ، شناسایی و حل و فصل سریع مسائل را در طول فرآیند حسابرسی تضمین می کند.

با تقویت آگاهی از داده ها و اطلاعات مالی به صورت لحظه ای ، این سیستم ها به طور قابل توجهی قابلیت های مدیریت ریسک را افزایش داده و مکانیسم های کنترل را انجام می دهند . حسابرسان از یک محیط حسابرسی پویا و پاسخگو سود می برند و آنها را قادر می سازد تا به سرعت به چالش های نوظهور در سازمان رسیدگی کنند و در نهایت به یک فرآیند حسابرسی قوی تر و مؤثرتر کمک می کند .

تایید ممیزی خودکار :

فرآیندهای تأیید خودکار ، چشم انداز تأیید حسابرسی را نیز متحول ساخته اند و ابزارهای ایمن و کارآمد را برای ارسال و درخواست تأییدیه های آنلاین برای حسابرسان فراهم می کنند . این رویکرد متحول کننده اتکا به روش های سنتی و مستعد خطا را از بین می برد و به طور قابل توجهی فرآیند تأیید را ساده می سازد . که نتیجه آن افزایش بهره وری برای حسابرسان و دفاع انعطاف پذیرتر در برابر فعالیت های متقلبانه است.

با استفاده از سیستم های خودکار ، حسابرسان می توانند دقت ، کارایی و اثربخشی کلی را در مرحله تایید افزایش دهند و به یکپارچگی فرآیند حسابرسی کمک کنند .

اتوماسیون حسابرسی با برنامه حسابداری و هوش مصنوعی

بلاک چین برای افزایش شفافیت مالی :

ابزارهای حسابرسی بلاک چین برای بررسی دقیق تراکنش ها و قراردادهای هوشمند در فرآیندهای حسابرسی سازمان های بزرگ ضروری می باشند . این ابزارها نقش مهمی در تأیید یکپارچگی و صحت داده‌ های ذخیره‌ شده در بلاک چین ایفا می کنند  و به حسابرسان پایه ‌ای شفاف و قابل اعتماد ارائه می‌ دهند .

این ابزارهای حسابرسی با استفاده از فناوری بلاک چین ، قابلیت اطمینان و امنیت فرآیندهای حسابرسی را افزایش می ‌دهند و اطمینان می ‌دهند که اطلاعات امن ، بدون تغییر و مطابق با استانداردهای تعیین ‌شده است و در نتیجه به اعتبار کلی ممیزی ‌ها کمک می‌ کند .

همگام با فناوری در حسابداری با افرا سیستم میهن :

در شرکت افرا سیستم میهن کارشناسان مالی و برنامه نویسی سازمان ، با بررسی اکثر برنامه های داخلی و خارجی مدیریت مالی و حسابداری ، بهترین نرم افزار حسابداری را برای مدیران کسب و کار طراحی و توسعه داده اند . رابط کاربری نرم افزار حسابداری افرا به نحوی طراحی و توسعه داده شده است تا عزیزانی که تا به امروز تجربه و  تخصصی در برنامه های مالی و حسابداری نداشته اند نیز بتوانند به راحتی از طریق فیلم های آموزشی قرار گرفته شده بر روی سایت آپارات ( ورود به کانال آپارات افرا سیستم میهن ) و سایت مجموعه افرا سیستم میهن ، مدیریت مالی کسب و کار خود را به بهترین روش انجام دهند  .
در صورتی که هرگونه چالشی از انتخاب نرم افزار حسابداری متناسب با کسب و کار خود یا نحوه کار با برنامه داشته باشید . کارشناسان افرا سیستم میهن به صورت رایگان گام به گام در کنار شما خواهند بود ؛ برای تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان افرا سیستم میهن می توانید ( اینجا ) را کلیک کنید .
نکته : در انتخاب نرم افزار حسابداری متناسب کسب و کار برنامه هایی را در نظر داشته باشید که قبل از خرید برنامه به شما ورژن تستی آن را ارائه دهند تا از امکانات برنامه و بهینه بودن رابط کاربری را اطمینان حاصل نمایید .
در شرکت افرا سیستم میهن مفتخریم تا قبل از اقدام به خرید شما عزیزان برای تهیه برنامه حسابداری ” نسخه رایگان و بدون محدودیت ” برنامه حسابداری افرا را به صورت تست در اختیار شما قرار دهیم .
برای دریافت این نسخه می توانید ( اینجا ) را کلیک بفرمایید .​