نرم افزار مناسب برای انبار داری

نرم افزار مناسب برای انبار داری
نرم افزار مناسب برای انبار داری

نرم افزار انبار جهت ثبت ورود و خروج کالاها و نگهداری اطلاعات انبار ها استفاده می شود . این کلیت نرم افزار انبار می باشد اما تنها دارا بودن این موارد دلیلی بر نام گذاری یک سیستم بعنوان نرم افزار انبار نمی باشد . در این نوشته قصد داریم یک بررسی کلی به الزامات و خصوصیتهای سیستم انبار داشته باشیم . در واقع یک نرم افزار مالی مناسب در بخش انبار ، دارای چه آیتم هایی می باشد .

نرم افزار انبار در نگاه اول باید دارای فرمهای اطلاعات پایه متنوع و وسیعی باشد زیرا کار انبار داری نیاز به ثبت و نگهداری جزئیات کالاها ، محلهای فیزیکی کالا ها و در نگاه پیشرفته تر نیاز به ریز سیستم ردیابی می باشد .

جزئیات کالاها خیلی فراتز از کد کالا ، عنوان کالا و واحد سنجش کالا می باشد . هر کالا دارای مشخصات فنی ای می باشد که برای استفاده کننده کالا با اهمیت می باشد ، پس برای هر کالا باید امکان ثبت مشخصات فنی اعم از مشخصات ظاهری ، برچسب کالاها و بارکد کالا موجود باشد .

گاها استفاده کننده از کالا ها ، برای درخواست ، هم کالای اصلی و هم کالای مشابه را درخواست می نمایند . این زمانی اتفاق میفتد که کالایی بعلت عدم موجودی ، نیاز به استفاده از کالای مشابه باشد . پس باید این امکان وجود داشته باشد که هنگام معرفی کالا ها بتوان کالاهای مشابه را تعیین نمود که در زمان عملیات ارسال کالا قابل استفاده باشد . همچنین ممکن است استفاده کننده و درخواست کننده کالا ، ضرروی بداند که کالا از تامین کننده خاصی دریافت شود . در اینصورت باید بتوان در معرفی کالا تامین کنندگان اصلی کالا را معرفی نمود .

معمولا در انبارها ما با قفسه ها ، کشوها و طبقه بندی.های اینگونه مواجه هستیم . حال اگر انبار دار بتواند در هنگام معرفی کالا ، فضای اختصاصی به کالا را نیز تعریف کند هم برای کسی که کالاها را در انبار قرار میدهد و هم برای کسی که کالاها را برای درخواست کنندگان یا استفاده کنندگان می آورد ، منجر به سهولت و سرعت کار می شود .

اگر سیستمی بتواند جزئیات بیشتری برای ثبت کالاها در اختبار کاربران قرار دهد ، هم کاربری آسان تری را شاهد خواهیم بود ، هم گزارشات دقیق تر .

حال سراغ عملیات ها و پردازشهای سیستم انبار می رویم . یک سیستم انبار نباید دارای فرمهای ثابت انبار باشد . مثلا دارای خرید ، فروش ، مصرف و … باشد . این فرمها باید توسط کاربر قابل تعریف باشد هر چند که میتواند بصورت استاندارد یکسری از این فرمها موجود باشد .

تنوع عملیاتها در شرکتها این الزام را به وجود می آورد که شرکت بتواند انبار فرم انبار را تعریف کند . علاوه بر تعریف انواع فرم باید امکان تعریف فرمتهای چاپ مجزا برای هر فرم تعبیه شده باشد . همچنین امکان تعریف الگو و قالب اسناد حسابداری برای هر نوع از فرمهای انبار .

فرمهای انبار باید دو حالته تعریف شود . تعدادی و ریالی زیرا اکثر شرکتها انباردار تنها اطلاعات را تعدادی ثبت می نماید و ریالی کردن با حسابداری می باشد . پس باید بتوان انبار دار را در سطح ثبت اطلاعات تعدادی تعریف نمود و دسترسی.های بالاتر را برای حسابداری تعیین نمود .

وجود انبارگردانی چند مرحله ای در هر سیستم انباری ضروری می باشد یعنی امکان انبارگردانی تک شمارشی ، دو شمارشی و سه شمارشی . علاوه بر این امکان باید بتوان شروط نمایش کالاها در هر یک از دفعات شمارش را تعیین نمود مثلا در شمارش دوم کالاهای مغایرت دار شمارش اول و موجودی بیاید یا تمامی کالاها.

در انبارگردانی نباید نوع سند توسط سیستم انتخاب شود و باید کاربر بتواند نوع سند برای اضافات و کسری ها را انتخاب نماید و وجود گزارشات کامل مغایرتی بین دفعات مختلف شمارشی نیز از الزامات بخش انبار گردانی سیستم می باشد .

بستن انبارها در سیستم نباید دشوار و یا پیچیده باشد زیرا عملیات خاصی نمی باشد و باید امکان برگشت از عملیات نیز موجود باشد و بستن انبارها در مرحله ای تعدادی نباید دخالتی در ریالی کردن انبار داشته باشد .

در نهایت وجود انواع گزارشات کاردکسی ، گزارشات گردش کلی ، ریز عملیاتها و گزارشات مغایرتی از الزامات یک سیستم انبار می باشد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه
لیست علاقه مندی ها 0