• 021-44299674
  • تهران, ستارخان, خیابان سازمان آب, پلاک 252 واحد 5
  • شنبه تا پنج شنبه: 8صبح - 16:30عصر

۲۰ ویژگی حسابداران موفق

۲۰ ویژگی حسابداران موفق

20 ویژگی الزامی برای حسابداران موفق : اگر شما هم در حال خواندن این مقاله هستید ، به احتمال زیاد به دنبال فعالیت در حرفه حسابداری در زندگی خود هستید اما ویژگی های لازم برای تبدیل شدن به یک حسابدار موفق را دارید؟ برای یک حسابدار حرفه ای داشتن ویژگی های شخصیتی خاص ضروری است . اگر در رشته حسابداری تحصیل می کنید یا در حرفه حسابداری مشغول به کار هستید ، دانستن این موارد و ویژگی های حسابداری می تواند به شما کمک بزرگی کند :

1 – شما در پشت صحنه سازمان می درخشید :
حسابداران در یک سازمان معمولا به جای اینکه در مرکز توجهات باشند ، پشت صحنه سازمان فعالیت خود را انجام می دهند . اگر شخصیت شما به نحوی است که ترجیح می دهید در محیط کاری خود ساکت و بدون جلب توجه باشید و از این وضعیت در فعالیت روزانه خود لذت می برید ، احتمالا حسابداری مسیر شغلی مناسبی برای شما است . حسابداران فعالیت های کاری خود را بی سر و صدا و بدون برقراری روابط اجتماعی زیاد با سایر کارکنان انجام می دهند ، البته که نقش بسیار مهمی در کمک به کسب و کار و حفظ سلامت مالی آن ها دارند .

2 – به جزییات بسیار اهمیت می دهید :
کار به عنوان حسابدار مستلزم توجه دقیق به جزئیات می باشد . حتی کوچکترین خطا می تواند منجر به مشکلات مالی بزرگ برای سازمان یا حتی اشتباه و خطا در ارائه مدارک به سازمان های خارجی نظیر سازمان مالیات و … می تواند مشکلات قانونی را رقم بزند پس رعایت توجه به جزئیات و توانایی یافتن سریع اطلاعات مورد نیاز ، از الزامات حرفه حسابداری است .

3 – به چشم اعداد و ارقام به پول نگاه کنید :
پول می تواند احساسات را دخیل در کار کند ، در واقع اغلب مردم اگر تمایل به پس انداز دارند یا تمایل به ولخرجی دارند همه این موارد تاثیر احساسات و عواطف مالی است . به همین جهت برای حسابدار ایده آل ، پول تنها نشان دهنده اعداد و ارقام برای مدیریت مالی سازمان است و نگاه کردن به عنوان ارقام و اعداد به پول می تواند باعث حذف احساسات مالی گردد . شاید ساده به نظر بیاید اما توانایی در نظر گرفتن پول صرفا به عنوان عدد و رقم یکی از مهمترین ویژگی های یک حسابدار موفق است .

4 – از فناوری روز استفاده کنید :
از آنجایی که حرفه حسابداری شامل انجام محاسبات زیاد است که تنها شامل ریاضی نمی شوند ، حسابداران باید با ابزارها و برنامه هایی که این محاسبات را سریع و بدون خطا انجام می دهند بتوانند راحت کار کنند . حرفه ای بودن در ایجاد و به روز رسانی صفحات گسترده ( اکسل و … ) و یادگیری سریع در زمینه فناوری میتواند برای شما به عنوان یک حسابدار مزیت کاری بسیار عالی را ایجاد کند . توصیه می شود در همان ابتدای مسیر به دلیل تعدد برنامه حسابداری در دنیای امروز ، از یک برنامه حسابداری مطمئن و دارای امکانات کافی استفاده کنید در صورتی که اطلاعی از برنامه حسابداری مناسب کسب و کار خود ندارید پیشنهاد ما به شما بازدید از مقاله ( بهترین برنامه حسابداری مناسب کسب و کار شما ) از طریق کلیک بر روی ( اینجا ) می باشد .

5 – اخلاق کاری و تعهد کاری :
برای موفقیت در حسابداری ، باید اخلاق کاری حرفه ای و تعهد کاری حرفه ای داشته باشید بدین منظور که حسابداران گاهی اوقات ساعت های طولانی بر روی پروژه ها کار می کنند یا در برخی زمان ها مشابه زمان هایی که باید مدارک مالیاتی سازمان را برای ارائه به سازمان مالیاتی ارائه بدهند انتظار می رود ؛ هم زمان بیشتری مشغول به کار باشند و هم بیشتر در دسترس باشند پس به عنوان یک حسابدار اخلاق کاری و تعهد کاری قوی جزو الزامات در این حرفه می باشد و در صورتی که توانایی اداره این موارد را دارید می توانید به حرفه حسابداری مشغول شوید .

حسابداران

6 – داشتن صداقت از الزامات حسابدار حرفه ای است :
داشتن صداقت هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه ای در حسابداری بسیار مهم است . چه برای یک کسب و کار یا سازمان فعالیت کنید چه شرکت حسابداری خود را اداره کنید در همه حال ، کارفرمایان و مشتریان شما باید بتوانند به شما اعتماد کامل داشته باشند تا اطلاعات مالی خود را که ارزشمند ترین اطلاعات یک سازمان است در اختیار شما قرار دهند .

7 – مهارت های ارتباطی خود را قوی کنید :
ارتباط یکی از مهارت های الزامی در این حرفه است که شاید در نگاه اول به این حرفه چندان مهم به نظر نرسد ، با این حال حسابدار بودن تنها انجام محاسبات نیست و باید در برخی موارد بتوانید اطلاعات مالی را برای مشتریان یا همکاران یا حتی مدیر خود که با اصطلاحات حسابداری آشنا نیستند به شکلی که راحت قابل فهم باشد بیان کنید . پس اگر در توضیح مفاهیم دشوار یا پیچیده با عبارات ساده و قابل فهم مهارت دارید ، یک مزیت بزرگ را در این حرفه در اختیار دارید .

8 – نقش خود را در سازمان به عنوان بازیکن یک تیم در نظر بگیرید :
این امر که بتوانید به خوبی با دیگران ( نیروهای فعال سازمان ) ارتباط برقرار کنید به شما کمک می کند تا در حرفه حسابداری سریعتر پیشرفت کنید . حسابداران اغلب در سازمان ها مجبورند به عنوان بخشی از یک تیم با سایر کارکنان حسابداری و همچنین سایر کارکنان سازمان فعالیت کاری خود را انجام بدهند پس هر مقدار این همکاری تیمی بهتر صورت بپذیرد به دنبال آن فعالیت کاری شما نیز بهتر پیش می رود یا حتی گاها ممکن است شما یک تیم حسابداری را مدیریت کنید ، پس داشتن مهارت های مدیریت و رهبری می تواند با آموزش و راهنمایی دیگران و مدیریت موثر و کارآمد فعالیت های کل تیم را آسان و دقیق تر سازد.

9- اشتیاق برای حل مساله :
اگر شما هم عاشق فعالیت هایی هستید که آمادگی ذهنی خود را به چالش بکشید ( مانند حل کردن پازل ها ، جدول و … ) حسابداری برای شما می تواند حرفه مناسبی باشد . در واقع حسابداران باید تمایل زیادی به یادگیری و برتری در حل مشکلات و چالش ها داشته باشند . به عنوان یک حسابدار ، ممکن است با مشکلات پیچیده ای روبرو شوید که باید به دقت حل شوند یا اطلاعات جدیدی از قبیل دستورالعمل های مالی به روز شده را بیاموزید.

10 – قابل اعتماد باشید :
اگر قصد فعالیت در این حرفه را دارید ، قابل اعتماد بودن از ویژگی های مهم شخصیتی است که باید آن را رعایت کنید . اگر دوستان و خانواده ، شما را به عنوان یک شخصیت معتمد می شناسند و روی شما در زندگی حساب باز می کنند باید همین ویژگی را در حرفه کاری خود وارد کنید . مشتریان و کارفرمایان باید بدانند که میتوانند برای تکمیل کار یا رسیدگی دقیق به داده های مالی خود می توانند به شما اعتماد کنند.

حسابداران

11 – خلاقیت :
به نظر می رسد خلاقیت بیشتر یک ویژگی مهم برای هنرمندان باشد اما از ویژگی های اصلی شخصیتی در حسابداری نیز است . خلاق بودن می تواند به شما دیدگاهی برای حل مسائل و مشکلات و چالش های ها بدهد و به شما کمک کنید تا به راحتی بتوانید آن ها را مدیریت کنید .

12 – مسئولیت پذیری :
مسئولیت پذیری به معنای پذیرش مسئولیت در هنگام خطا یا اشتباه است . حسابداران باید در هنگام بروز این نوع مسائل مانند حسابرسی ، احساس مسئولیت داشته باشند . اگر این مسئولیت پذیری را در خود در هنگام اشتباهات و رفع و اصلاح آن ها می بینید یکی دیگر از ویژگی های حسابدار خوب را دارا می باشید .

13 – مدیریت و سازماندهی اطلاعات :
داشتن مهارت های سازمانی و سازماندهی یک مزیت بزرگ برای حسابدار موفق و خوب است . حسابداران باید توانایی سازماندهی اطلاعات و سایر داده های مالی را داشته باشند تا هم به کاهش خطا ها کمک کنند و هم در صورت نیاز به این اطلاعات و داده ها بتوانند به سرعت آنچه را که نیاز دارند پیدا کنند . اگر در سازماندهی خوب هستید ممکن است در آینده یک حسابدار موفق و عالی باشید .

14 – پشتکار :
یکی از راه های مهم در پیشرفت در زمینه حسابداری داشتن پشتکار است . به این دلیل که حضور در حسابداری به معنی مواجه شدن با مشکلات و چالش های مداوم است . برای موفقیت در این زمینه باید تمایل به حل این چالش ها را داشته باشید . در واقع اگر شما از آن دسته افرادی هستید که بدون توجه به شرایط خاص چالش برانگیز یا سخت به راه خود ادامه می دهید ، حسابداری می تواند یک فعالیت کاری مناسب برای شما باشد .

15 – کارآمد بودن :
کارآمد بودن به عنوان یک حسابدار مستلزم یافتن راه هایی برای افزایش بهره وری و بهینه سازی فعالیت های مالی سازمان در صورت لزوم است . هنگامی به عنوان یک حسابداری کارآمد شناخته خواهید شد که بتوانید به سازمان یا کسب و کار کمک کنید تا کارایی خود را بهبود ببخشد پس اگر از یافتن راه هایی برای دستیابی به اهداف سازمان به بهینه ترین شکل ممکن لذت می برید ، می توانید به عنوان یک حسابدار خوب وارد این حرفه شوید .

16 – سازگاری :
به طور معمول چگونه با موقعیت های استرس زا یا تغییرات زندگی خود کنار می آیید ؟ اگر قابلیت تطبیق خود را با تغییرات دارید یک مزیت عالی برای حسابدار شدن را در اختیار دارید . حسابداران باید در مورد تغییر دستورالعمل ها به روز بمانند ، به سرعت یاد بگیرند تا از فناوری های جدید بهره ببرند و با تغییراتی که بر شغل آن ها تاثیر گذار هست ، همگام بمانند تا چالش های پیش رویشان را بتوانند به آسان ترین شکل ممکن حل کنند. ( نظیر استفاده از برنامه حسابداری هوشمند و استفاده از هوش مصنوعی در حرفه حسابداری و … )

17 – پیش بینی مشکلات و چالش ها :
اگر شما هم این قابلیت را دارید تا برای مشکلات و چالش ها آینده در زندگی خودتان برنامه ریزی کنید تا در صورت وقوع آن ها بتوانید با برنامه ریزی مدیریتشان کنید احتمالا در حسابداری نیز موفق خواهید بود . فعال بودن در این زمینه بدین معنی است که مشکلات را از قبل پیش بینی کنید و برای پیشگیری آن ها گام بردارید نه بعد از وقوع آن ها و آسیب رسیدن به سازمان اقدام کنید . حسابدار موفق و فعال می تواند به سازمان کمک کند تا مشکلات و چالش های مالی مهار کند و به یک نیروی بسیار با ارزش برای سازمان و شرکت تبدیل شود .

حسابداران

18 – در محاسبات قوی هستید :
حسابداران به جهت انجام فعالیت های خود باید درک خوبی از ریاضیات پایه داشته باشند و علاوه بر این موضوع قابلیت استفاده از ابزارهای فنی و به روز را برای حل محاسبات پیچیده سازمان داشته باشند . امروزه بیشتر این موارد از طریق برنامه حسابداری هوشمند بدون دخالت نیروی انسانی به جهت کاهش خطای محاسباتی انجام می شود ، پس حرفه ای شدن در یک برنامه حسابداری از الزامات یک حسابدار موفق است ، ما در شرکت افرا سیستم میهن با بررسی تمامی برنامه های داخلی و خارجی حسابداری ، بهترین برنامه حسابداری را برای شما عزیزان طراحی و توسعه نموده ایم تا با استفاده از رابط کاربری آسان بتوانید تمامی نیاز های مالی سازمان خود را برطرف کنید . همچنین در صورتی که نیاز به توضیحات بها نحوه کاری برنامه داشته باشید می توانید فیلم های کامل آموزشی برنامه حسابداری افرا سیستم میهن را مشاهده بفرمایید و در صورتی که نیاز بود با تیم قوی و متخصص پشتیبانی به صورت رایگان در تماس باشید . برای تماس با پشتیبانی تنها کافیست ( اینجا ) را کلیک بفرمایید .

19 – در بودجه بندی و امور مالی مهارت دارید :
اگر به مدیریت بودجه شخصی و امور مالی خود عادت دارید و از آن لذت می برید یکی دیگر از مزیت های حسابداری را در اختیار دارید و حسابداری شمال مدیریت بودجه و امور مالی برای سازمان ها و مشتریان است . هنگامی که در ذهن خود و زندگی روزمره این کار را به عنوان عادت انجام می دهید ، می توانید آسان تر و با لذت به یادگیری امور مالی و بودجه های بسیار بزرگتر یا پیچیده تر بپردازید .

20 – در مدیریت زمان مهارت دارید :
حسابداران زمان کاری متفاوتی را در طول سال تجربه می کنند به عنوان مثال در فصل مالیات فعالیت های کاری آن ها افزایش می یابد و بسیار شلوغ تر می شوند . در اینجا مدیریت زمان برای شما به عنوان حسابدار یک مزیت اصلی به شمار می آید تا فعالیت های خود را به موقع و در زمان مقرر و بدون خستگی تحویل دهید.